Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Wybierz się na wycieczkę edukacyjną z wykwalifikowanym przewodnikiem i spaceruj wśród dzikich zwierząt. Podczas zwiedzania możesz je obejrzeć z bliska, posłuchać o ich zwyczajach, a niektóre także karmić i głaskać. Jako placówka badawcza od prawie 20 lat Park prowadzi program reintrodukcji zagrożonych gatunków m.in.  rysia, głuszca.

W Parku znajduje się około 400 zwierząt z ponad 100 gatunków, w tym wiele rzadkich i chronionych z terenów Polski, Syberii i Dalekiego Wschodu. Wszystkie je możesz poznać dzięki wycieczce z przewodnikiem po trasie wśród zwierząt, obejmującej około 2 km.

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo Godziny otwarcia cennik
Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo na Mazurach Atrakcje Turystyczne

W Puszczy Piskiej, w malowniczej Krainie Tysiąca Jezior, leży maleńka osada – Kadzidłowo. To właśnie w tej mazurskiej wsi powstał Park Dzikich Zwierząt, w którym można podziwiać ogromną ilość gatunków rodzimych, nieraz rzadko występujących w warunkach naturalnych, a także tych zagrożonych wyginięciem. Założycielem Parku jest dr Andrzej Krzywiński, zaś obecnym dyrektorem – Armin Kobus. Celem Parku jest umożliwienie poznania zwierząt, przede wszystkim gatunków rodzimych, które są nie mniej interesujące niż gatunki egzotyczne, znane z typowych ogrodów zoologicznych. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość z nich jest oswojona i zaprzyjaźniona z człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych na ich obszerne wybiegi, a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska.

Patronem Parku jest znany przyrodnik i patriota Benedykt Dybowski, który zesłany na Syberię, przyczynił się do poznania przyrody tej części świata. W związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu. Odkryty przez tego badacza jeleń Dybowskiego jest licznie reprezentowany w Parku. Poza tym można u nas zobaczyć bardzo rzadkie jelenie Milu, mundżaki oraz wiele gatunków kolorowych bażantów, również pochodzących ze Wschodu.

Reintrodukcja, badania naukowe i ochrona przyrody

Oprócz działalności edukacyjnej i turystycznej, ważnym zadaniem Parku Dzikich Zwierząt jest ochrona ginących gatunków, a także przywracanie ich do polskiej przyrody. W szczególności prowadzone są prace naukowe nad telemetrią oraz reintrodukcją rysi (we współpracy z WWF Polska) i kuraków leśnych, czyli przywracaniem ich do życia w środowisku naturalnym. W tej dziedzinie Park stosuje autorskie metody dr Andrzeja Krzywińskiego – program “born to be free”, dzięki któremu zwierzęta wypuszczane na wolność, od urodzenia są przystosowywane do życia w naturze.

Zwiedzanie Parku w Kadzidłowie

W Kadzidłowie organizowane są wycieczki edukacyjne, dzięki którym zwierzęta można obejrzeć z bliska, zapytać o ich zwyczaje, a niektóre nawet karmić i głaskać. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem. Jest to półtoragodzinna trasa obejmująca ok. 2 km spacerem, podczas której można usłyszeć o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. W kasie biletowej warto zapytać o jedzenie dla kóz i danieli, które można u nas kupić za symboliczną złotówkę. Przewodnik w czasie wycieczki wskaże, gdzie i które zwierzęta można karmić i głaskać. Część pieniędzy z biletów jest przekazywana na program reintrodukcji zagrożonych gatunków. Kupując wejściówkę na zwiedzanie Parku, przyczyniasz się do ratowania ich razem z Parkiem!

Dodaj komentarz