Ochrona zwierząt w Polsce i na świecie
Ochrona gatunkowa wraz z ochroną obszarową to dwa główne filary systemu ochrony przyrody w Polsce i na świecie. Ochrona gatunkowa zmierza do zapewnienia trwałego zachowania gatunków, występujących w przyrodzie w stanie dzikim poprzez odpowiednie regulacje prawne. Jest to działalność z zakresu ochrony przyrody. W Polsce ochrona gatunkowa zwierząt jest stosowana na mocy ustawy o ochronie przyrody z 2004r. oraz w oparciu o rozporządzenia Ministra Środowiska z 2004. Określona została lista gatunków objętych ochroną, sposoby realizacji ochrony oraz stosowane ograniczenia; zakazy i nakazy. By ochrona całego gatunku była możliwa niezbędne jest zabezpieczenie całych ekosystemów, które są siedliskami chronionych gatunków. Stąd ochrona gatunkowa uzupełniona jest ochroną obszarową mającą na celu zabezpieczenie całych zespołów zwierzęcych i wybranych gatunków wraz z ich siedliskami na określonym terenie. Jest to również ochrona obszarowo –rezerwatowa, realizowana w formie parków narodowych, parków krajobrazowych czy też rezerwatów przyrody. Warto tutaj zaznaczyć, że ochrona gatunkowa staje się nieskuteczna jak tylko gatunek traci siedlisko swojego życia. Stąd bardzo często warunki siedliskowe przekształcane są pod określone cele. Zakładane są sztuczne gniazda, obszary lęgowe, wzbogacana jest baza pokarmowa chronionego gatunku poprzez sadzenie roślin będącymi źródłem pokarmu – wszystko to by stworzyć godne warunki życiowe dla określonego gatunku.
Działania Aktywne Ochrony Zwierząt
Działania aktywne – hodowla restytucyjna oraz wprowadzenie osobników w postaci readaptacji do środowiska. Reintrodukcja (link) z kolei polega na wprowadzeniu osobników do środowiska dawnego bytowania czyli tam, gdzie dany gatunek już występował na danym obszarze. Częstą praktyką jest również wprowadzenie odhodowanych w sztucznych warunkach osobników do naturalnej populacji.
Działania Bierne Ochrony Zwierząt
Działania bierne – Najczęściej odbywa się w miejscu występowania gatunku. Polega na zabezpieczeniu gatunku przed wpływami zewnętrznymi. Często niezbędna jest tutaj ingerencja prawna, która reguluje ingerencję w naturalne środowisko danego ekosystemu. Głównym celem jest aby gatunek mógł przetrwać w swoim naturalnym środowisku i miejscu bytowania.
Piętno, jakie odcisnęliśmy na różnorodności biologicznej, powinno być dla nas ostrzeżeniem – na skraju wyginięcia jest około milion gatunków roślin i zwierząt. Ta lista non stop się powiększa. Do najbardziej znanych zwierząt, których nigdy już nie zobaczymy należy nie tylko egzotyczny ptak dodo, majestatyczny nosorożec włochaty, ale i wyjątkowy w swoim rodzaju wilkowór tasmański. Coraz więcej gatunków zwierząt odeszło w zapomnienie, choćby papuga kalifornijska, gołąb wędrowny, tur. Obecnie zwierzęta, które możesz zobaczyć mogą zniknąć lada chwila. Zagrożony gatunek żubra, rysia, wilka, niedźwiedzia, foki szarej, morświna – one potrzebują wsparcia, to one wołają o pomoc.