Jak wsiadać do kajaka

Jak wsiadać do kajaka? Praktyczne porady na pierwszy spływ kajakowy.

Pomyśl sobie, że jesteś na wakacjach, nawet kilkudniowych. Masz w plecaku potrzebne rzeczy, a w telefonie brak zasięgu, a w termosie pyszną kawę. Płyniesz w kajaku po pięknej polskiej rzece, otoczony tylko przyrodą, śpiewem ptaków i szumem drzew. Nie interesują Cię makijaż ani modny strój, tylko swobodne relaksowanie się. Twoim jedynym zadaniem jest odprężająca podróż w beztroskę.

Spływ kajakowy to odpoczynek od codziennych bodźców, social mediów i spraw do załatwienia. To idealny detoks dla umysłu. A jeśli spływasz w gronie dobrych znajomych, to jest jeszcze lepiej! To świetna okazja do nawiązania wspaniałych relacji, kiedy masz czas na niespieszne rozmowy. Szczególnie, gdy jesteś poza zasięgiem telefonu, na środku rzeki.

Jak wsiadać do kajaka

Jeśli jest to nasze pierwsze spotkanie z kajakiem warto zacząć od podstaw, gdyż naturalnym jest mieć obawy przed skąpaniem się podczas pierwszego wsiadania do kajaka. Na szczęście są to tylko obawy, gdyż kajaki wbrew pozorom są bardzo stabilnym rodzajem sprzętu wodnego. Zwłaszcza te standardowe modele, które dostosowane są do beztroskiej podróży w delikatnym nurcie rzeki.

Jak wsiadać do kajaka?

Na szczęście nie jest to skomplikowane, czy nawet wymagające. Większość z nas już po paru minutach spędzonych w kajaku, samemu nauczy się jak manewrować kajakiem. Więc wskakujmy! Kajaki turystyczne są stabilnym sprzętem wodnym, ale wpadanie do wody podczas wsiadania jest bardziej prawdopodobne niż podczas pokonywania przeszkód. Jak uniknąć wpadnięcia do wody przed wyruszeniem w spływ? Oto kilka ważnych wskazówek i sposobów na stabilne i wygodne wejście do kajaka.

Wśród kajakarzy istnieją dwa różne sposoby wchodzenia do kajaka. Pierwszy z nich to wykorzystanie pomostu, który znajduje się nad powierzchnią wody, umożliwiając szybkie usadowienie się na kajaku. Uzależnieni jesteśmy w tym przypadku od aktualnego poziomu wody. Zbyt niski poziom wody będzie utrudniał nam dostanie się do kajaka. Dlatego sposób wsiadania od brzegu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Wsiadanie do kajaka z pomostu

Wsiadanie do kajaka z pomostu wbrew pozorom może okazać się trudniejsze niż wsiadanie do kajaka z brzegu. Warto wiedzieć by umieścić kajak w jak najniższym punkcie pomostu. Im jesteś wyżej od kajaka tym trudniej będzie Tobie wsiąść. Ustaw kajak równolegle do pomostu. Trzymając obiema rękami pomost włóż stopy do kajaka. Kajak będzie miał tendencję do odpływania, ale nie martw się będziesz czuł kontrolę. Teraz tylko szybkim ruchem usiądź w kajaku ustaw się wygodnie, chwyć wiosło i już nic nie jest w stanie Cię powstrzymać przed cudownym spływem.

Wsiadanie do kajaka będącego w wodzie

Wybierz płyciznę, gdzie woda będzie sięgała Tobie do kolan. Są to najlepsze warunki do tego, aby sprawnie wejść do kajaka. Po wybraniu odpowiedniego miejsca, kolejnym krokiem jest wsiadanie do kajaka. W kajaku będącym w wodzie, ważne jest, aby najpierw odpowiednio ustawić kajak, z dziobem skierowanym naprzeciw nurtu, co ułatwi wejście. Ustawiamy się z boku kajaka tuż przy siedzisku. Kucamy, aby obniżyć środek ciężkości i ostrożnie stawiamy jedną nogę na środku pokładu. Następnie wsuwamy się na siedzisko obniżając jeszcze bardziej środek ciężkości. Gdy nasza pupa znajduje się już na siedzisku dołączamy drugą nogę. I tym sposobem  już jesteśmy w środku kajaka.

Dodaj komentarz