Opis trasy2018-09-24T10:35:52+00:00

Spływy łodziami w Krutyni

Przewóz łodzią po rzece Krutynia rozpoczynamy w miejscowości Krutyń, obok mostu gdzie znajdują się kładki. W zależności od wielkości łódki, bądź Państwa oczekiwań dzielimy się na małe grupki od 4 do 10 osób.

Po zajęciu miejsc flisak przewodnik przy użyciu świerkowego kija pcha łódkę pod prąd – w górę rzeki. Pierwszy etap to widoczne z wody budynki, restauracje i ośrodki turystyczne. Po kilkunastu minutach wypływamy z miejscowości Krutyń i płyniemy dalej wzdłuż lasu. Rzeka na tym etapie jest bardzo płytka, osiąga około 60 – 100 cm głębokości.

Po minięciu ostatnich zabudowań widocznych z wody możemy podziwiać rzadkie czerwone krasnorosty które pokrywają kamienie na dnie rzeki i nadają im krwistego koloru. Na odcinku około 200 metrów dno rzeki jest praktycznie całe czerwone, niczym dywan.

W dalszej części trasy mamy przyjemność obcować z czystą naturą. Jako iż jest to teren rezerwatu – rzeka nie jest czyszczona z powalonych drzew, co za tym idzie w wielu miejscach jest wąsko, bądź przepływamy pod powalonymi drzewami. Z obu stron możemy obserwować piękne drzewostany z mieszanymi gatunkami drzew. W wielu miejscach brzeg porastają trzciny w których łabędzie i kaczki zakładają gniazda gdzie wysiadują młode. Młode tracze nurogęsi, kaczki krzyżówki i łabędzie po wykluciu pływają całymi rodzinami niejednokrotnie towarzysząc nam podczas spływu.

Długość tras

Przewóz łodzią po rzece Krutynia

Przewóz łodzią po rzece Krutynia kończy się na wysokości jeziora Krutyńskiego. Dopływamy do rozlewiska (ujścia) gdzie głębokość wody oraz muliste dno uniemożliwiają dalszą podróż bez wioseł. Tu łodzie są zawracane i powoli wraz z nurtem wody spływają do miejsca w którym spływ się rozpoczynał.

Rzeka Krutynia na odcinku od mostu do jeziora to trasa około 2 km, jednak biorąc pod uwagę iż zaczynamy płynąć pod prąd poruszamy się w wolnym tempie. Wymaga to siły, umiejętności i skupienia od flisaka przewoźnika. Rzeka szczególnie w sezonie jest bardzo zatłoczona zarówno przez łodzie jak również kajaki i osoby kąpiące się przy brzegu.

Podczas spływu mijamy okoliczny bar gdzie istnieje możliwość przystanku. Na trasie napotkamy też kilka miejsc gdzie woda jest wyjątkowo płytka, a dno bardzo czyste. Płynąc z dziećmi warto rozważyć krótką przerwę na kąpiel.

W przeciwieństwie do spływów kajakowych przewóz łodzią najczęściej dzielimy nie na trasę, a na czas jakim Państwo dysponują. Te najpopularniejsze trwają około 1 godziny gdzie pokonujemy mniej więcej połowę trasy do jeziora. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby pokonać cały odcinek i dopłynąć aż do jeziora – trwa to około 2 godzin. Istnieje tak że możliwość pokonania trasy w przeciwnym kierunku, czyli zamiast pod prąd płyniemy z prądem w dół rzeki dopływając do rozlewiska gdzie znajduje się stary młyn wodny. Woda jest znacznie głębsza, a dno muliste, w związku z tym musimy zawrócić na wysokości mostu w Krutyńskim Piecku aby pod prąd dopłynąc ponownie do Krutyni. Trasa ta także ma około 2 km. a pokonanie jej trwa 2 godziny.