Rzeka Krutynia2018-09-21T08:43:08+00:00

Szlak rzeki Krutyni liczy przeszło 100 km i uważany jest za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych Europy. Sama rzeka Krutynia, od której szlak przyjął nazwę liczy jedynie 30 km, jednakże jej walory sprawiły, iż odcinek ten jest najlepiej znany. Górny bieg szlaku stanowią jeziora oraz malownicze strugi, które przyjmują lokalne nazwy. Szlak Krutyni to przede wszystkim piękne krajobrazy oraz dzika mazurska przyroda. W okolicach szlaku kajakowego jak i zarówno na jego trasie ustanowiono kilka rezerwatów, znaczna jego część leży w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Aby w pełni poznać walory szlaku kajakowego Krutyni, warto przepłynąć kilka jego odcinków. Szlak kajakowy przyjęło się dzielić na etapy, pomiędzy kolejnymi stanicami wodnymi PTTK. Położone są one między sobą w odległości do 16 km, pozwalając nawet mało doświadczonym uczestnikom spływu pokonać etap. Stanice zlokalizowane są w malowniczych, zacisznych miejscach umożliwiających kontakt z przyrodą także po spływie. Turyści mogą skorzystać z noclegów w domkach bądź na polu namiotowym, na miejscu znajdują się restauracje serwujące specjały mazurskiej kuchni.

Spływ proponujemy zaczynać od pierwszej stanicy wodnej w Sorkwitach. Pierwszy etap to przede wszystkim malownicze jeziora, wszystkie objęte strefą ciszy dające schronienie dla wielu gatunków ptactwa wodnego. Na tym etapie spływowicze pokonują także strugę Sobiepankę, płytką rzeczkę z dającym wiele frajdy szybkim nurtem. Kolejne etapy wyznaczane są przez stanice wodne w Bieńkach, Babiętach, Spychowie, Zgonie. Wielu turystów zadaje sobie pytanie nad pochodzeniem nazwy miejscowości Zgon. Rozwiązanie jest proste, nazwa wzięła się od wieczornego zganiania zwierząt do gospodarstw. Stanica wodna PTTK w Zgonie położona jest na południowym brzegu największego jeziora na szlaku – jeziora Mokrego, którego pokonanie wymaga przepłynięcia aż 8 km. Dla niedoświadczonych uczestników spływu przy niekorzystnej pogodzie, jezioro może dosłownie okazać się mokrym. Na tym długim jeziorze mogą występować wysokie fale, dlatego zaleca się płynięcie blisko brzegów.

Dalsze etapy spływu wyznaczane są przez stanice w Krutyni, Ukcie, Nowym Moście, wspomnianym wcześniej najlepiej znanym odcinku. Uczestnicy począwszy od Jeziora Krutyńskiego do miejscowości Krutyń napotkają łodzie pychówki, przewożące szczególnie latem niezliczone rzesze turystów. Spływy łodziami rzeką Krutynia to jedna z największych tutejszych atrakcji. Ostatnie dwa obiekt, które przyjęło się wliczać do spływu – w Kamieniu i Rucianem-Nidzie, znajdują się na równie znanym żeglarskim szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Z ciekawostek spływowicze pokonują jeszcze śluzę Guziankę, która reguluje prawie dwu metrową różnicę poziomów pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkim.
W Rucianem-Nidzie kończy się spływ szlakiem rzeki Krutyni, jednak ten kto go przebył, będzie tu wracał jeszcze nie raz.

Czy wiesz, że: