EnglishPolskiDeutsch

contact

Oferta dla dzieci

Oferta dla grup

Za nowym Mostem docieramy do Jez. Gardyńskiego (pow. 0,83 km2˛ ,dł. ok. 1,3 km, szer. do 0,9 km, głęb. 11,5 m, 116 m n.p.m.) porośniętego na znacznej swojej powierzchni roślinnością wodną (grążele, grzybienie i osoka aloesowata) i przez to wyglądającego jak wodna łąka. Kontynuując spływ skręcamy w prawo i wąskim kanałem w błotnej powierzchni jeziora dopływamy do przesmyku wodnego, a nim do śródleśnego jez. Malinowskiego (Malinówko). Dalej, trzymając się lewego brzegu, wpływamy na wąskie, zakręcające jez. Jerzewko. Jezioro przechodzi w ostatni odcinek Krutyni zwany Iznotą lub Czarną Rzeką. Docieramy do Mostu drogowego we wsi Iznota.
Za Uktą płyniemy przez przepiękny rezerwat Wańkowicza. Ten znany pisarz przepłynął go w 1934 roku. Wynikiem tej wyprawy była głośna książka "Na tropach Smętka". Po dopłynięciu do Nowego Mostu powrót do Ukty mikrobusem.
Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście drogowym w Spychowie (Dawniej miejscowość ta nazywała się Pupy). Początkowo płyniemy odcinkiem Spychowskiej Strugi, która to zanosi nas do malowniczego jez. Zdrużno potem przesmykiem pod mostem drogowym przedostajemy się na jez. Uplik - perełkę szlaku Krutyni o urokliwych wysokich brzegach porośniętych lasem świerkowo- sosnowym. Po przepłynięciu tego jeziora trafiamy na jez. Mokre (dalej patrz trasa Zgon - Krutyń).
Przewóz turystów i kajaków do Zgonu (nad Jezioro Mokre). Brzegi jeziora wysokie, urozmaicone lasem o zróżnicowanym składzie gatunkowym. Na powierzchni 5 wysp (łącznie 5 ha) znajdują się trzy rezerwaty przyrody - rezerwat Królewska Sosna, Zakręt oraz rezerwat Krutynia. Miejscowość Zgon czerpie swą nazwę nie ze śmierci, lecz ze zganiania zwierzyny nad urwisko nad jeziorem - w ten sposób zganiając zwierzynę polowali dawni mieszkańcy Zgonu. Po przepłynięciu Jeziora Mokrego wpływamy na malownicze jezioro Krutyńskie, potem docieramy do wypływu rzeki Krutyni i po przepłynięciu ok. 3 km docieramy do Krutyni.
Za nowym Mostem docieramy do Jez.Gardyńskiego (pow. 0,83 km2˛, dł. ok. 1,3 km, szer. do 0,9 km, głęb. 11,5 m, 116 m n.p.m.) porośniętego na znacznej swojej powierzchni roślinnością wodną (grążele, grzybienie i osoka aloesowata) i przez to wyglądającego jak wodna łąka. Kontynuując spływ skręcamy w prawo i wąskim kanałem w błotnej powierzchni jeziora dopływamy do przesmyku wodnego, a nim do śródleśnego jez. Malinowskiego (Malinówko). Dalej, trzymając się lewego brzegu, wpływamy na wąskie, zakręcające jez. Jerzewko.
Jezioro przechodzi w ostatni odcinek Krutyni zwany Iznotą lub Czarną Rzeką. Jakiś czas temu na tych odcinkach szlaku można było złapać suma! Docieramy do Mostu drogowego we wsi Iznota. Trasa ze względu na długość - dla wytrawnych kajakarzy.
Za Uktą płyniemy przez przepiękny rezerwat Wańkowicza Krutyni dolnej. Ten znany pisarz przepłynął go w 1934 roku. Wynikiem tej wyprawy była głośna książka "Na tropach Smętka". Odcinek ten jest silnie meandrujący, o bardzo leniwym nurcie rzeki. Po dopłynięciu do Nowego Mostu powrót do Krutyni mikrobusem.
Cały odcinek to rzeka o spokojnym nurcie. Na uwagę zasługuje zabytkowy, przedwojenny młyn wodny w Krutyńskim Piecku. Turbina tego młyna z 1934 roku pracuje do dziś! Po drodze mijamy wieś Wojnowo - największe skupisko filiponów w Polsce. W miejscowości tej można zwiedzić Klasztory starowierców. Na całej trasie przepiękna flora i fauna - spotkać tu można zimorodka, norki, bobra czy bielika. Po dopłynięciu do Ukty powrót mikrobusem.
Ruszamy z przystani obok mostu i płyniemy pod prąd rzeki w kierunku Jeziora Krutyńskiego. Dalej wpływamy do płytkiego i wąskiego na około 3 metry kanału i opływamy największą na trasie wyspę. Na obu brzegach możemy zauważyć nadgryzione brzozy, wycięte leszczyny, co jest efektem pracy bobrów.

Po minięciu ostatnich zabudowań wpływamy do lasu, porastającego zbocza wzgórz morenowych, między którymi płynie rzeka Krutynia. Rzeka ujawnia osobliwości świata roślin i zwierzą. Dno Krutyni jest pokryte kamieniami, które porośnięte są plechami krasnorostu Hildebrandta rivularis. Występuje także gąbka słodkowodna nadecznik, które żyje w czystych wodach.

Kierując się w górę rzeki można spotkać sójki, a także wiewiórki. Dopływamy do wypłycania rzeki, która w tym miejscu wyróżnia się piaszczystym dnem, tzw. „złotym piaskiem". Mieszkańcy miejscowości uwielbiają kapać się na tej plaży.

Kierując się nadal w górę rzeki po pewnym czasie będziemy intensywnie skręcać w prawo i możemy się znaleźć w tak zwanym zakolu. Krutynia zawdzięcza swoją nazwę licznym meandrom, które są charakterystyczne dla jej dolnego brzegu, co oznacza, że rzeka jest wartka i kręta.

W tym miejscu kończy się nasza przygoda, która trwa godzinę, jednak jest możliwość ustalenia dłuższej trasy do Jeziora Krutyńskiego.
(0,0) Sorkwity - rozpoczęcie spływu kajakowego-PTTK Sorkwity.
Na jez. Lampackim płyniemy wzdłuż atrakcyjniejszego prawego brzegu, a następnie na wysokości zabudowań pokonujemy otwarte wody jeziora w stronę lewego brzegu. Z daleka widoczna biała tabliczka oznaczająca szlak. Wśród trzcin ukryte jest połączenie z kolejnym jeziorem.

(1,8) Wąskim przesmykiem wpływamy na małe jeziorko, na którym po ok. 200 m, należy odnaleźć słabo widoczny wpływ na jez. Lampasz .Prawy brzeg jeziora jest zalesiony, po lewej ukryta wśród drzew zabudowania wsi Jędrychowo.

(6,5) Z końcem jeziora wpływamy na strugę o lokalnej nazwie Sobiepanka. Dno rzeki kamieniste, miejscami w wodzie gałęzie i pnie drzew – podczas niskiego stanu wody konieczność prowadzenia kajaku, 200 m od wypływu mostek, a po jego prawej stronie bar. Po około 1,5 km Sobiepanka uchodzi do jez. Kujno.

(9,0) Z końcem jeziora wypływ Grabówki -dalszego odcinka Krutyni o niskich brzegach porośniętych trzciną. Po przepłynięciu kilometra dociera się do mostu drogowego na trasie Mrągowo -Rybno, przed mostem mały bar, a dalej po prawej stronie na wzniesieniu sklep spożywczy. Mijamy zabudowania wsi Borowe.

(10,5) Ujście Grabówki do jez. Dłużec . Płyniemy wzdłuż lewego brzegu – po ok. 1 km zabudowania wsi Dłużec oraz ukryty wśród trzcin odpływ z jeziora.

(14,0) Odpływ po ok. 500 m wprowadza nas na wody jez. Białego. Jezioro posiada rozwiniętą linię brzegową, a w północnej części cztery zalesione wyspy. Ze względu na zarośnięty przesmyk po prawej stronie pierwszej z wysp należy płynąć po lewej stronie, w kierunku największej wyspy na jeziorze wyspy Owczej. Następnie pomiędzy wyspami kierujemy się w stronę prawego brzegu.

(16,0) Stanica wodna PTTK Bieńki

(16,8) Trzymając się prawego brzegu odnajdujemy wypływ kolejnej strugi Dąbrówki. Rzeka płynie wolno pośród lasu, meandrując oraz tworząc rozlewiska. Po ok. 1 km wpływamy na śródleśne, jez. Gant .Na końcu jeziora kierujemy się na środek trzcinowiska, gdzie należy odnaleźć wypływ kolejnej strugi.

(21,0) Gancka Struga szerokim korytem wpływa w labirynt trzcin i pałek wodnych, a następnie w las. Po około 900 m mostek na drodze lokalnej, a po następnych 600 m ujęcie największego dopływu Krutyni – rzeki Babant. Szlak wiedzie dalej w lewo (wyruszając w prawo po 800 m dopłyniemy do zacisznego jez. Tejsowo, po prawej stronie pomost z miejscem dogodnym na kąpiel i nabranie sił na dalszą trasę), dalej rzeka płynie na przemian wśród trzcinowisk i lasu.

(26,5) Stanica wodna PTTK Babięta położona na prawym wysokim brzegu.
Przybijamy do lewego brzegu gdyż czeka nas 70 m przenoszenie kajaków. Ruszamy dalej, w wodzie występują kamienisto-żwirowe mielizny, nurt jest szybszy. Po pewnym czasie koryto rzeki rozszerza się, przechodząc w rozlewisko. Możemy podziwiać przelatujące nad głowami czaple siwe.

(29,5) Wpływamy do północnej zatoki malowniczego jez. Zyzdrój Wielki .
Na lewym brzegu widać letniskową miejscowość Nowy Zyzdrój oraz kolejno ośrodki wypoczynkowe. Po przeciwnej stronie zachowała się typowa mazurska wieś Zyzdrojowa Wola. Szlak prowadzi nas przez całe jezioro.

(32,0) Około połowy długości jeziora, na środku piaszczysta zalesiona wyspa nazywana Wyspą Miłości – dogodne miejsce do biwakowania. Dalej jezioro zwęża się przechodząc płytkim przesmykiem w jez. Zyzdrój Mały. Po lewej stronie cypel za, którym należy skręcić w lewo, kierując się na widoczną z daleka nieczynną śluzę. Na wspomnianym cyplu znajduje się Ośrodek Turystyki Wodnej „Na Cyplu" – dogodne miejsce na nocleg lub posiłek.

(35,5) Dopływamy do prawego brzegu, gdzie czeka nas 80 m przenoszenie kajaków. Spływ kontynuujemy pośród podmokłych łąk i lasów odcinkiem zwanym Zyzdrojową Strugą.

(38,5) Stanica wodna PTTK Spychowo położona na lewym brzegu z dużym molo. Dalej wpływamy na niewielkie jez. Spychowskie. Od lewego brzegu w głąb jeziora rozciąga się mulista mielizna, należy ominąć je łukiem trzymając się bliżej prawego brzegu. Po ominięciu mielizny skręcamy w lewo, po kilkuset metrach most-przepływając pod nim uważamy na szybki nurt oraz kamienie. Za mostem po prawej stronie dogodna do postoju plaża.

(39,5) Ruszamy dalej Spychowską Strugą, która przyjęła tę nazwę od jez. Spychowskiego. Nurt rzeki na tym etapie jest znacznie szybszy od poprzedniego. Po około 1,5 km po prawej stronie dopływ do jez. Karwik. Dalej kilka prywatnych pól biwakowych, rzeka staje się szersza i zwalnia nurt.

(42,5) Wpływamy na malownicze jez. Zdrużno. Jezioro posiada bardzo rozwiniętą linię brzegową, zalesione brzegi. Po lewej stronie wieś Połom a za nią półwysep z polem biwakowym. Szlak wiedzie w prawo przez wąski przesmyk.

(43,5) Wpływamy na wąskie jez. Uplik . Na jeziorze należy zachować ciszę, ze względu na znajdujący się na prawym brzegu rezerwat „Czaplisko-Ławny-Lasek"- o pow. 6,91 ha, ochronie podlegają miejsca gnieżdżenia się czapli siwej. Most na trasie Ruciane-Babięta, płyniemy wzdłuż prawego brzegu w kierunku zabudowań miejscowości Zgon.

(47,0) Stanica wodna PTTK Zgon.
Dalszy etap spływu będzie wiódł przez jez. Mokre. Jest to jedno z najbardziej urokliwych jezior na szlaku Krutyni. Brzegi urozmaicone lasem o zróżnicowanym składzie gatunkowym, pięć wysp o łącznej powierzchni 5 ha oraz rozciągające się na prawym brzegu rezerwaty: „Królewska Sosna"- o pow. 103,74 ha, obejmuje ochroną starodrzew sosnowy o wieku około 200 lat, z domieszką dębu, świerku oraz brzozy brodawkowatej. Oprócz tego na terenie rezerwatu występują dystroficzne jeziora z torfowiskami i rzadkimi roślinami borealnymi; „Zakręt" – rezerwat torfowiskowo-leśny. Na obszarze 105,8 ha, ochronie podlega las mieszany z dwoma zarastającymi jeziorkami oraz typowe wykształcone torfowisko wysokie. Z uwagi na dużą powierzchnię podczas silnego wiatru jezioro może być niebezpieczne dla kajaków, w związku z tym zaleca się płynięcie w pobliżu prawego brzegu. Około 1 km przed końcem jeziora skręcamy na prawo do dużej, zwężającej się zatoki i przepływamy pod mostkiem.

(56,0) Zastawka oddzielająca jez. Mokre od jez. Krutyńskiego .Dopływamy do prawego brzegu, gdyż czeka nas 20 m przenoszenie kajaków. Wpływamy na teren kolejnego rezerwatu „Krutynia" -utworzony na pow. 273,12 ha, obejmuje jez. Krutyńskie, fragment dolnego biegu Krutyni oraz otaczające lasy. Chroni naturalny, młodo glacjalny krajobraz z typowymi dla tych terenów zespołami leśnymi. Na szczególną uwagę zasługują rosnące tu jawory, buki oraz dęby. Po zwodowaniu kajaku kierujemy się w lewo, przesmykiem pomiędzy trzcinami, którym dopływamy na następny basen jeziora. Po niecałym kilometrze osiągamy główny basen jeziora, na którym skręcając w prawo wzdłuż brzegu osiągamy kolejny etap naszego spływu.

(58,5) Wypływ rzeki, która od tego momentu nazywamy Krutynią. Dwukilometrowy odcinek rzeki do wsi Krutyń jest uważany za jeden z najpiękniejszych na całym szlaku. Wartki nurt niesie nas wśród okazałych drzew, zaś woda bardzo czysta o małej głębokości stwarza możliwość podglądania ryb. Stałym elementem krajobrazu są tu także łódki tzw. pychówki, przewożące turystów w górę i w dół rzeki.

(60,5) Stanica wodna PTTK Krutyń położona urokliwie nad samym brzegiem rzeki. położona urokliwie nad samym brzegiem rzeki.
Kilkaset metrów dalej most i główne zabudowania wsi Krutyń. Rzeka na dalszym odcinku nie zmienia swojego charakteru, koryto jest dosyć szerokie z licznymi piaszczystymi wysepkami. Po około 2 km rzeka zwalnia swój bieg, ponieważ dopływamy do rozlewiska tamy młyńskiej w Krutyńskim Piecku.

(63,0) Tama młyńska. Dopływamy do prawego brzegu, czeka nas tu 150 m przenoszenie kajaków. Na dalszym odcinku momentami pojawia się szybszy nurt, oraz kamieniste mielizny. Stopniowo jednak rzeka zwalnia bieg i zmienia swój charakter. Brzegi stają się niskie, porośnięte trzcinami i roślinnością wodną.

(66,0) Most drogowy we wsi Rosocha. Po prawej mały bar. Na dalszym odcinku rzeka silniej meandruje, mijamy kilka namiotowych oraz barów.

(68,5) Po prawej stronie słabo widoczne, zarośnięte trzciną, ujście wąskiej 800 m strugi łączącej Krutynię z jez. Duś. Mając więcej czasu warto jest wpłynąć na jezioro, gdyż na jego lewym brzegu znajduje się klasztor założony przez staroobrzędowców, którego zwiedzenie może być dodatkową atrakcją spływu. Dalej rzeka płynie wśród łąk i pojedynczych gospodarstw, woda nadal bardzo czysta z bogatą roślinnością, która miejscami może utrudniać wiosłowanie. Po około 3 km docieramy do mostu w Ukcie.

(72,0) Stanica wodna PTTK Ukta, położona na prawym zacisznym brzegu. Wpływamy na teren rezerwatu „Krutynia Dolna" – o pow. 969,33 ha, obejmuje dolny odcinek Krutyni wraz z jeziorami Gardyńskim, Malinówko, Dłużec i Smolak. Rzeka na tym odcinku staje się głębsza i silniej meandruje.

(79,0) Stanica wodna PTTK Nowy Most
Jeszcze około 3 km płyniemy rzeką, a następnie wpływamy na jez. Gardyńskie. Jest ono porośnięte na znacznej powierzchni roślinnością wodną (grążele, grzybienie i osoka aloesowate) przez co wygląda jak wodna łąka. Kierujemy się w prawo gdzie po 200 m, wąskim przesmykiem wpływamy na śródleśne jez. Malinówko. Dalej trzymając się lewego brzegu wpływamy na wąskie, zakręcające jez. Jerzewko. Stopniowo jezioro zmienia się w płytką rzekę z wolnym nurtem.

(86,0) Most drogowy we wsi Iznota. Przed nami około kilometrowy ostatni etap spływu rzeką Krutynią, która uchodzi tu do jez. Bełdany. Jezioro znajduje się na mazurskim szlaku żeglugowym, z czym związana jest duża obecność łodzi żaglowych, motorowych oraz statków Żeglugi Mazurskiej. Wymusza to na uczestnikach spływu wzmożoną uwagę na niekontrolowane sztuczne zafalowanie. Dalej płyniemy w prawo wzdłuż brzegu. Na lewo znajduje się część jeziora łącząca je z jez. Mikołajskim.

(88,6) Stanica wodna PTTK Kamień położona na widocznym z daleka półwyspie. Za stanicą zabudowania wsi Kamień, następnie wyspa i pojawiające się kolejno ośrodki wypoczynkowe. Na prawo duża Zatoka Wygryńska oraz znajdująca się na jej południowo-zachodnim brzegu wieś Wygryny. Na przeciwległym brzegu wieś Piaski, z kilkoma portami jachtowymi. Kontynuujemy spływ prawą stroną jeziora, aż do końca jeziora.

(96,5) Zabytkowa śluza Guzianka.
Opłata pobierana jest przed śluzowaniem, pieniądze wrzucamy do podawanego nam przez operatora śluzy woreczka. Po śluzowaniu około 1,5 m wyżej wpływamy na śródleśne jez. Guzianka Mała. Płyniemy prosto do widocznego przed nami przesmyku łączącego jezioro z jez. Guzianka Wielka. Dalej płyniemy w prawo wzdłuż brzegu, mijając pierwsze zabudowania Rucianego-Nidy oraz przystanie jachtowe. Kierujemy się na widoczny przed nami kanał pod mostem drogowym, który wprowadza nas na jez. Nidzkie. Obszar jeziora wraz z przyległymi do niego objęty jest rezerwatem „Jezioro Nidzkie"- na pow. 2934,71 ha chroniony jest krajobraz najpiękniejszego fragmentu Puszczy Piskiej. W lasach nadbrzeżnych jeziora gnieżdżą się: orzeł przedni, bielik, sokół wędrowny oraz inne chronione gatunki ptactwa. Płyniemy dalej wzdłuż prawego brzegu, widoczny stromy brzeg, kąpielisko z pomostami oraz kanał ,w który wpływamy.

(101,0) Stanica wodna PTTK Ruciane Nida
Program spływu: Sorkwity-Nowy Most (81km, 7dni),
Dzień 1-przyjazd uczestników spływu do Krutyni, skąd mikrobusami dojazd do PTTK Sorkwity, rozpoczęcie trasy PTTK Sorkwity-PTTK Bieńki-16km,
Dzień 2 –spływ na trasie PTTK Bieńki-PTTK Babięta-10km,
Dzień 3-spływ na trasie PTTK Babięta-Spychowo-12km,
Dzień 4-spływ na trasie Spychowo-PTTK Zgon-9km,
Dzień 5-spływ na trasie PTTK Zgon-PTTK Krutyń-14km,
Dzień 6-spływ na trasie PTTK Krutyń-PTTK Ukta-13km,
Dzień 7-spływ na trasie PTTK Ukta-PTTK Nowy Most-7km (zakończenie spływu kajakowego-powrót mikrobusem do Krutyni, bądź nocleg w Nowym Moście i powrót następnego dnia),

Program spływu: Sorkwity-Zgon (47km, 4 dni),
Dzień 1-przyjazd uczestników spływu do Krutyni, skąd mikrobusami dojazd do PTTK Sorkwity, rozpoczęcie trasy PTTK Sorkwity-PTTK Bieńki-16km,
Dzień 2 –spływ na trasie PTTK Bieńki-PTTK Babięta-10km,
Dzień 3-spływ na trasie PTTK Babięta-Spychowo-12km,
Dzień 4-spływ na trasie Spychowo-PTTK Zgon-9km (zakończenie spływu kajakowego-powrót mikrobusem do Krutyni, bądź nocleg w Zgonie i powrót następnego dnia),

Program spływu: Zgon-Kamień (43km,4 dni),
Dzień 1-przyjazd uczestników spływu do Krutyni, skąd mikrobusami dojazd do PTTK Zgon, rozpoczęcie trasy PTTK Zgon-PTTK Krutyń-14km,
Dzień 2-spływ na trasie PTTK Krutyń-PTTK Ukta-13km,
Dzień 3-spływ na trasie PTTK Ukta-PTTK Nowy Most-7km,
Dzień 4-spływ na trasie PTTK Nowy Most-PTTK Kamień - 9km (zakończenie spływu kajakowego-powrót mikrobusem do Krutyni, bądź nocleg w Kamieniu i powrót następnego dnia),

Program spływu: Zgon-Ruciane Nida (55km,5 dni),
Dzień 1-przyjazd uczestników spływu do Krutyni, skąd mikrobusami dojazd do PTTK Zgon, rozpoczęcie trasy PTTK Zgon-PTTK Krutyń-14km,
Dzień 2-spływ na trasie PTTK Krutyń-PTTK Ukta-13km,
Dzień 3-spływ na trasie PTTK Ukta-PTTK Nowy Most-7km,
Dzień 4-spływ na trasie PTTK Nowy Most-PTTK Kamień -9km
Dzień 5-spływ na trasie PTTK Kamień-PTTK Ruciane Nida-12km (zakończenie spływu kajakowego-powrót mikrobusem do Krutyni, bądź nocleg w Rucianej Nidzie i powrót następnego dnia),