EnglishPolskiDeutsch

contact

Oferta dla dzieci

Oferta dla grup

Krutyń i okolice

Krutyń to znana miejscowość wypoczynkowa nad rzeką Krutyń wśród lasów Puszczy Piskiej. Jako kurort zasłynęła już w okresie międzywojennym. Wielką atrakcją Krutyń są spływy łodziami na "pych", znane już na początku XX wieku. Stanica myśliwska wybudowana około 1500 roku, a następnie zameczek myśliwski zapoczątkowały rozwój osadnictwa nad górną Krutynią i osady Krutyń.

O bogatych dziejach wsi o okolicy świadczą pozostałości z czasów dwóch ostatnich stuleci: młyn w Krutyńskim Piecku z mała elektrownią wodną z końca XIX wieku, ruiny papierami, a w Krutyni pojunkerskie zabudowania z mazurską ornamentyką ceglaną, drewniane budownictwo z końca XIX wieku â€" stodoła mazurska, w której znajduję się muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zabytkowe chałupy. Sąsiednie wsie: Gałkowo, Wojnowo, Kadzidłowo założyli w latach 30. XIX wieku staroobrzędowcy, osadnicy rosyjscy.

Okolice Krutyni słyną z uroków rzeki Krutyni, "czarcich jeziorek" z pływającymi wysepkami, pomników i rezerwatów przyrody. Krutyńskiej Plaży nad jeziorem Mokrym, lasów obfitujących w grzyby i możliwości wędkowania w pobliskich jeziorach.